Prečo je dôležitá dobrá kondícia, funkčné oblečenie a kvalitné vybavenie?!

HoryTipy a rady

„Chodím do hôr pre to, aby som si to užil a nie preto, aby som trpel kvôli zlej fyzickej zdatnosti a nekvalitnému oblečeniu či vybaveniu.“

Ale nebolo to tak stále. Zmenilo sa to postupne. Hneď Vám dám pár príkladov:

Počas troch dní prechodu niekoľkými hrebeňmi vo Vysokých Tatrách, kedy sme prešli niekoľko desiatok štítov, z toho 17 najvyšších som si s kamarátom siahol na fyzické dno. Boli sme nevyspatí, hladní a neuveriteľne vyčerpaní. Ale náš cieľ sme zvládli, pretože sme boli fyzicky a psychicky zdatní. Počul som veľa príbehov z kníh a rozprávania, kedy kvôli únave skončil výlet tragicky. Toto je jeden z dôvodov prečo niekedy trénujem viac, ako by bolo treba.

Ale poďme od začiatku.

Ako malý chlapec som sa táral po kopcoch a hrebeňoch v starom tričku, roztrhaných botaskách a spával vo vojenskom spacáku, ktorý si ešte pamätá Sovietsky zväz.

Po vstupe do armády sme na jednom cvičení mali prečkať do rána počas neskorej jesene. Starší mali vyfasované moderné spacáky, a my mladší sme ho mali v sklade. Spal som teda pri ohni ako túlavý pes a každých 10min. sa otáčal lebo mi mrzol chrbát a pálila tvár. Kúpil som si teda svoj prvý kvalitný spacák (teraz ich mám doma asi šesť). Začal som čoraz častejšie bivakovať a vychytával muchy.

Na mojich prvých medzinárodných pretekoch v prežití ktoré sa konali koncom januára sme boli vonku tri dni a dve noci. Šlapali sme na skialpoch od rána do noci a plnili rôzne úlohy. Spali sme pri -13°C a pod spacákmi čečina. Na sebe som mal vtedy prvý krát veci z merina od Termovelu a funkčné oblečenie z dutého vlákna. Postupne som si dokupoval ďalšie vychytávky, ako páperové papučky, rukavice, nafukovaciu podložku a ďalšie termo oblečenie. Zistil som, že mám čoraz lepší komfort a zlé počasie mi až tak nevadí.

Bivakovanie už nebolo len dobrodružstvo, ale i oddych a miesto, kde som sa zvyčajne vyspal dlhšie a lepšie ako doma. Batoh som mal každý rok ľahší, a zbytočnosti som proste zo sebou neťahal. Náhradné oblečenie? Načo? Mal som funkčné oblečenie a merino, a to predsa hreje i keď je mokré. Pred bivakovaním som sa len poriadne obliekol a počas prípravy jedla som vyschol pekne do sucha.

Jedlo som si začal vychutnávať v spacáku pekne v teple a s výhľadom na hviezdy či okolité dediny a mestá, to je vec. Užívam si to, pretože sa cítim príjemne a komfortne. Ale prišlo to postupne. Verte, že som prečkal mnoho bivakov do rána a modlil sa za východ slnka. Jeden taký bol v zime v nadmorskej výške cez 2400m.n.m. a teplota bola okolo -22°C, sneh som mal všade, varič mi zamrzol a verte, že mi nepomohli ani tie páperové papuče. Ale ďalšie dobré ponaučenie do budúcna.

Ďalšia zaujímavá príhoda bola keď sme s kamarátom kvôli extrémnemu počasiu blúdili niekde medzi Pyšným štítom a Lomničákom. Kto tam už bol, tak vie, že orientácia tam nie je ideálna cez deň a nie to v noci počas vetra a hmly s viditeľnosťou dva a pol metra. Mali sme za sebou dlhú a technickú hrebeňovku. Proste na takom mieste a v takom počasí nechcete byť. My sme sa tam bohužiaľ ocitli pretože sme mali časový sklz a bolo to treba vyriešiť. S kúskom šťastia, dobrou psychickou a fyzickou kondíciou sme pred polnocou došli na vrchol, kde nás čakal núdzový bivak. Bol som rád, že sa nám nič nestalo, boli sme relatívne v teple a suchu a to sme spali pod holou oblohou, ako každý bivak.

Proste nás podržala nielen psychická a fyzická príprava ale i komfort vďaka kvalitnému oblečeniu a vybaveniu.

Ako sa teda obliecť aby to malo zmysel?

Ja osobne si dávam prvú vrstvu funkčné termo tričko, ktoré rýchlo schne resp. tričko z merino vlny, ktoré hreje i keď je vlhké. V podstate striedam tieto modely, či je leto alebo zima:

https://termovel.sk/panske-tricko-rete-scampolo

https://termovel.sk/panske-tricko-wool-fjord-krr-0

https://termovel.sk/panske-tricko-modal-krr-m

https://termovel.sk/panske-tricko-quadre-krr

Na to zvyčajne ide druhá vrstva ak je chladné oblečenie. To môže byť napr. funkčná mikina, alebo termo rolák, ktorý je priedušný.

Vynikajúci materiál je tiež LOMBARDIA (termomateriál s vysokou mierou tepelnej izolácie, veľmi nízkou nasiaknuteľnosťou a dobrou priedušnosťou.  Je príjemný na dotyk a odolný na oder)

https://termovel.sk/panska-mikina-power-slovakia-m

https://termovel.sk/panska-mikina-alpine

Resp. používam skialpinistickú funkčnú softshell bundu od Dynafitu.

https://panske-bundy-kabaty.heureka.sk/dynafit-speed-softshell-men-jacket-methyl-blue/

Ak fúka dávam si GORA-TEX bundu, resp. ultra tenkú bundu proti vetru. Na nohách mám v lete zvyčajne kraťase a v zime nohavice proti vetru.

Pri väčšej zime volím oblečenie z dutého vlákna, páperia, alebo primaloft. Osobne kombinujem všetky tri materiály, ktoré som spomínal.

Ponožky a spodné prádlo vždy volím kvalitnejšie buď termo alebo znova merino vlna a tak zaručím rýchly odvod vlhka od tela a tým pádom i tepelný komfort.

https://www.mall.sk/bundy-nepremokave/marmot-minimalist-waterproof-jacket-surf-m

https://panske-bundy-kabaty.heureka.sk/inov-8-race-elite-windshell-fz-blue-red-modra/

https://termovel.sk/ponozky-trekking-light-0

https://termovel.sk/panske-boxerky-seam-active-boxer

Podobné články

Najvyššie vrcholy Slovenska
VIDEO – Otužovanie

MÔŽE VÁS ZAUJÍMAŤ

Neboli nájdené žiadne výsledky.
Menu